Uus super liha – küülik? / Lenneward

,
Toimetaja
Foto Renars Koris spetsiaalselt Forbesile
Foto Renars Koris spetsiaalselt Forbesile

Ieva Igaune on koos perega loonud kahe aastaga suurima lihaküülikute kasvanduse Balti riikides ja ekspordib juba 30% oma toodangust.

Kuuekümne aasta jooksul on lihatarbimine maailmas kasvanud ligi kuus korda. Üha populaarsemaks muutuvad alternatiivsed valguallikad ja kuna südame-veresoonkonna haigused on surmapõhjustest esimesel kohal, pööravad inimesed senisest suuremat tähelepanu toidus sisalduvale kolesteroolitasemele. See omakorda tekitab nõudluse valge liha järele. Neile, kes seda veel ei tea – just küülikuliha sisaldab kõige rohkem valke, kuid vähem rasvu ja kolesterooli, mistõttu on see saanud superlihaks inimestele, kes
eelistavad tervislikku toitumist. Sealjuures on küülikuid suhteliselt lihtsam kasvatada – nad on puhtad, vastupidavad haigustele, nõuavad vähem tööjõudu, kapitali ja ruumi.

Just need argumendid veensid Ieva Igaunet (26) ja tema perekonda, kui nad otsisid ideid, kuidas kasutada ära pere maaomandit. Poole miljoni euro suuruse laenu ja erainvestorite toetusel on nad kahe aasta jooksul loonud kasvanduse Lenneward 13 tuhande küülikuga, mis on ligikaudu kolmandik kogu Lätis kasvatatavatest pikk-kõrvadest. Mullu oli Lennewardi käive 200 tuhat eurot, kuid sel aastal plaanitakse seda kolmekordistada. Kuigi küülikuliha on tervislikum, moodustab see maailma lihatarbimisest üsna väikese osa – nii väikese, et objektiivset statistikat maailma küülikulihaturu kohta ei ole olemaski. Kui võtta arvesse FAOSTAT andmeid, siis kogu Lennewardi tootmisvõimsust (100 tonni aastas) kasutades võiks sellega tagada Suurbritannia küülikuliha impordi (2011).

Kasvades ettevõtja Valerijs Igaunise (üks Felix Holdingu omanikest) peres, reisis Ieva palju. Neiut köitis hotelli- ja restoraniäri, seetõttu õppis ta Šveitsis, ühes maailma esikolmikusse kuuluvas hotellinduse kõrgkoolis Glion.

Pärast õpinguid Lätisse tagasi tulles hakkas Ieva koos perega arutama võimalikke äriideesid. Salduse linna lähedal oli neil maaomand, kus oli võimalik tegeleda põllumajandusega. „Hakkasime uurima, mis on meie turul aktuaalne, ja keskendusime lihale. Edasi juba otsisime nišši, mis on veel vaba,” meenutab Ieva. Esimene samm – ta hakkas vestlema sugulaste ja sõpradega sellest, millist liha nad meelsasti söövad. Sel ajal olid paljudel väikesed lapsed ja nende menüüs oli ka küülikuliha. Kuid vaatamata selle liha kõrgele toiteväärtusele ei olnud küülikulihakasvatus Lätis arenenud.

Et mõista küülikukasvatust, otsis Ieva internetis välismaa ettevõtteid, et neid külastada. Tänaseni on külastatud seitset ettevõtet Venemaal, Prantsusmaal ja Valgevenes. „Me uurisime nii kasvatamist kui turustamist, arvutasime, millised on omahind, keskmised töötluskulud, hinnad kauplustes.”

LENNEWARD ON SAANUD MAAILMA KÕRGEIMA TOIDUSTANDARDI BRC.

2013. aasta kevadel asutas Ieva Igaune ettevõtte, kaasates 250 tuhande euro suuruse stardikapitali erainvestoritelt, kelle nimesid ta ei soovinud avalikustada. Lursoft’i andmete kohaselt on näha, et suurema osa finantseeringust panustas Venemaa kodanik Zinaida Jarsteva. Nende vahendite eest soetas ta omandi Lielvarde lähedal, kuna perekonna maaomandi infrastruktuur ei võimaldanud sinna küülikukasvandust luua. Nad ehitasid ümber sealasuva hoone ja ehitasid esimesed puurid 200 suguloomale.

Laienemiseks oli vaja veel 750 tuhat eurot ja perekond oli valmis pantima kogu oma äri ja ka eramaja. Kuid mitte keegi ei riskinud panustada valdkonda, mis Lätis ei ole arenenud, ja anda raha kogemusteta ettevõtjale. Pool aastat kestsid läbirääkimised viie pangaga, kuni lõpuks andis Citadele pank 75% vajalikust summast. „Ma ei olnud mõelnud, et pankadega läheb nii raskelt,” ütles Ieva avameelselt. Nende vahendite eest ehitasime uued laudad ja suurendasime suguloomade puuride arvu 1200ni.

Ajal, mil Ieva otsis rahalisi vahendeid, korrigeeris ettevõte oma strateegiat. Esialgseks ideeks oli toota ökoloogilist küülikuliha ja töötada ainult ekspordile, seetõttu valiti kaubamärgi nimeks välisturgudel kergestimõistetav – Lenneward Rabbitry. Tõsi, ökoloogilise sööda tagamine küülikutele osutus liialt kalliks. Sealjuures sai väikesi kaubakoguseid esialgu turustada ainult kohalikul turul, seetõttu peeti läbirääkimisi kauplustega SKY ja Prizma, kuhu tarniti juba kuu aja pärast esimesed kaubapartiid.

Seoses küülikute arvu suurenemisega tekkisid uued probleemid – liha tükeldamist välisteenusena ei suudetud enam vajalikes kogustes tagada, seetõttu oli vaja ehitada oma tapamaja. Et täita supermarketite tellimusi ja säilitada tooteid, kasutas ettevõte Euroopa fondide kaasfinantseeringut ja paigaldas kiirkülmutid.  Lennewardile omistati ka toidu kvaliteedisertifikaat BRC, mis välisriikides on kvaliteeditagatiseks.

Nüüd on Lennewardi toodang müügil ka Elvi müügiketis, samuti kauplustes Stockmann ja TOP!. Ettevõtte fookuses on värske liha, mida turustatakse tükeldatuna 30% kasumiga. Siiski üritavad nad üha paremini õppida tundma turuvajadusi, millega peab oskama kiiresti kohaneda. Näiteks, möödunud aasta suvel langes nõudlus oluliselt ja selle ühtlustamiseks hakkas ettevõte tootma küülikulihatooteid – šašlõkki, viinereid, sardelle ja pelmeene. Sügisel vähenes kogu Lätis küülikute sigivus. „Kutsusin välja veterinaari Prantsusmaalt ja tema aitas meil sisse viia kunstliku seemendamise. See võimaldab meil töötada täisvõimsusel,” vestab Ieva.

Praegusel ajal on Lennewardi peamiseks eesmärgiks Lätis saada  Rimi kaupluste kauba püsivalikusse –  see tagaks 30% toodete käibest. Kuni aga pooled ei jõua kokkuleppele hinna suhtes, pakuvad müügiketis Rimi  oma tooteid peamised konkurendid – Leedu lihahulgimüüja Baltic Larus ja kohalik ettevõte Indrāni.

Kuni Läti Rimi veel mõtleb, on Lenneward juba allkirjastanud lepingu Eesti  Rimiga, samuti supermarketite ketiga Selver. Töötades nende müügikettidega otse, turustab Lenneward juba praegu 30% oma toodangust Eestis, kus kohalikke konkurente tegelikult ei ole. Eestis tegeletakse küülikukasvandusega isegi vähem kui Lätis – 2012. aastal oli registreeritud vaid kolm tuhat emaküülikut.

Omandanud kogemuse Eesti turul, otsib ettevõte nüüd võimalusi Skandinaavia turul – agendilepingud on sõlmitud Rootsis ja Soomes ning esimesed kaubapartiid on juba Helsingisse saadetud. Kuid Ieva Igaune ambitsioonid ulatuvad veelgi kaugemale: „Minu eesmärk on tagada NATO reservid meie küülikulihakonservidega.”


EKSPERDI NÕUANDED: BISLAN ABDULMUSLIMOV AB Holdingu president


Peab kiitma Ievat, kes astus julge sammu ja tugevdas praktikas oma hotellindusalaseid teoreetilisi teadmisi alates kõige madalamatest ametikohtadest, saades kogemused, mida tähendab reaalne töö. Julge samm on ka startida nišis, mida peab veel arendama.

Nad on juba teinud õige valiku, keskendudes tükeldatud värskele lihale ja toodetele, sest küülikuliha turustatakse põhiliselt ikka veel terve lihakehana. Kuid näiteks, filee või viinerid pälvivad suuremat ostjatepoolset huvi. Selliste toodetega peavad nad startima mitte ainult Euroopas, vaid vaatama ka Hiina turu suunas, mis on kõige suurem küülikulihatarbija.

Lisaks sellele peab, eriti Balti riikide turul, töötama tarbijate koolitamisega, sest küülikuliha on enamusele vähetuntud. Kuna kõik Lennewardi tooted on pakendatud, võib pakendil olevat markeeringut kasutada just sellel eesmärgil, näiteks, rõhutades liha toiteväärtust või lisades juhised, kuidas küülikuliha õigesti valmistada. Sellised turundusvõtted suurendavad küülikuliha, samuti ka kaubamärgi enda tuntust.

Lisaks eesmärgile jõuda NATO reservidesse, soovitaksin võtta sihile ka lasteaiad, kuna küülikuliha on esimene liha, mida soovitatakse just lastele. Lasteaedadele võiks pakkuda küülikulihaviinereid. Rezekne lihakombinaadi edulugu lasteviineritega tõestab, et keskendumine tervislikule toitumisele on õige suund. Ehitaksin pooltoodete tsehhi, mis keskenduks viineritele ja gourmet-toodetele ulukiliha stiilis. Neist võiksid saada tipptooted, mis vallutaksid kogu tootmise.

RUBRIIKI PAKUB

ab-holding-logo

rezeknes-galjas-kombinata-l
Rēzekne lihakombinaat
daugavpils-logo
Daugavpilsi lihakombinaat
venstspils-zkk-logo
Ventspilsi kalakon-servide kombinaat
3306 Visi skatījumi 4 Skatījumu šodien

Jäta kommentaar

Ühine vestlusega


wpDiscuz